plastyka powiek

Plastyka powiek

Plastyka powiek (blefaroplastyka) to jeden z najczęściej wykonywanych chirurgicznych zabiegów przeciwstarzeniowych. Jego celem jest nadanie twarzy młodszego i bardziej wypoczętego wyrazu. U niektórych pacjentów służy też poprawie pola widzenia. Procedura może obejmować powieki górne lub dolne. Na czym polega blefaroplastyka?

Co to jest plastyka powiek

Plastykę powiek przeprowadza się, by uatrakcyjnić wygląd okolic oczu i całej twarzy. Zabieg umożliwia usunięcie niektórych oznak starzenia i poprawę zmian odpowiedzialnych za zmęczony wygląd. Jest metodą na luźne, pomarszczone powieki i „worki” pod oczami. Lekarze wykonują korekcję powiek także z przyczyn funkcjonalnych, np. ze względu na trudności w widzeniu.

Dla kogo korekcja powiek

Chirurgiczna korekcja powiek przeprowadzana jest w przypadkach, gdy mniej inwazyjne procedury nie przynoszą pożądanych efektów. Niekorzystne zmiany w obszarze powiek wiążą się zazwyczaj z procesem starzenia. Dlatego blefaroplastyka najczęściej wykonywana jest u osób w średnim wieku, choć wskazania do zabiegu mogą występować także u młodszych pacjentów.

Przygotowanie do plastyki powiek

Przed procedurą odbywa się wizyta kwalifikująca do zabiegu. W trakcie spotkania lekarz (zwykle chirurg, który będzie wykonywał korekcję powiek) zbiera wywiad medyczny i przeprowadza badanie fizykalne. Wsłuchuje się też w potrzeby pacjenta i wyjaśnia, na czym polega zabieg oraz jakie daje rezultaty. Czasem ma także miejsce konsultacja z okulistą i – jeśli planowany jest zabieg w znieczuleniu ogólnym – z anestezjologiem.

Ponadto przed plastyką powiek pacjent powinien poddać się wybranym badaniom krwi i wzroku. Poza tym wymagane bywa także EKG.

Na 7 dni przed zabiegiem nie należy też przyjmować leków wpływających na krzepliwość krwi. W przypadku ich zażywania na stałe, można je odstawić jedynie za zgodą lekarza prowadzącego. Przed procedurą zaleca się także rzucenie palenia.

blefaroplastyka

Jak przebiega blefaroplastyka

Korekcja powiek na ogół odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji. Trwa około 1-1,5 godziny. Większość pacjentów wraca do domu tego samego dnia.

Plastyka powiek górnych obejmuje zazwyczaj:

  • zaznaczenie linii cięcia (przebiega ona w naturalnych zmarszczkach i fałdach skórnych, a więc pozostaje ukryta);
  • usunięcie nadmiaru skóry i leżącego pod spodem fragmentu mięśnia;
  • usunięcie niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej znajdującej się w głębi;
  • zszycie skóry cienkim szwem.

Plastyka powiek dolnych obejmuje zazwyczaj:

  • wykonanie cięcia tuż poniżej brzegu dolnej powieki (można je zrobić laserem, który zamyka naczynia krwionośne, co zmniejsza obrzęk i skraca czas rekonwalescencji);
  • odsunięcie skóry i mięśnia w dół;
  • usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, która znajduje się w głębi (nierzadko lekarze stosują bardziej nowoczesną technikę, która polega na ponownym rozprowadzaniu nadmiaru tłuszczu wzdłuż kostnego brzegu oczodołu);
  • usunięcie skóry wraz z fragmentem mięśnia (czasem chirurdzy przeprowadzają plastykę mięśnia, celem zwiększenia jego napięcia i przemieszczenia go do odpowiedniej pozycji);
  • zamknięcie cięcia.

Metoda przezspojówkowa

Korekcję powiek dolnych można przeprowadzić także przezspojówkowo. Na ogół specjaliści stosują tę metodę u młodszych pacjentów. Procedura umożliwia jedynie plastykę tłuszczu. Wykonuje się ją, kiedy nie ma konieczności wycinania skóry. Zaletą zabiegu jest brak blizn.

Rekonwalescencja po blefaroplastyce

Po korekcie powiek mogą tymczasowo wystąpić siniaki, obrzęki oraz trudności w widzeniu. Objawy te da się złagodzić przy pomocy chłodzących okładów.

Pacjentom po korekcji powiek zalecana jest rezygnacja z aktywności zawodowej i towarzyskiej przez co najmniej 7 dni. Szwy zdejmuje się po około 5-6 dniach od procedury. Przez 4 tygodnie po zabiegu pacjent powinien unikać opalania się i przebywania w saunie.

Efekty plastyki powiek

Po korekcji powiek cała twarz wygląda młodziej i bardziej atrakcyjnie. Osoby po plastyce powiek zgłaszają także wzrost samooceny. Zabieg ma również wpływ na poprawę pola widzenia. Blizny pozabiegowe, ukryte w zmarszczkach i bruzdach, są niemal niewidoczne.

Blefaroplastyka daje długotrwałe rezultaty. Po pewnym czasie, kiedy powieki naturalnie zwiotczeją, można przeprowadzić kolejną korekcję.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *