lifting twarzy

Lifting twarzy

Lifting twarzy (rytidektomia) to zabieg chirurgiczny, który służy odmłodzeniu wyglądu. Dzięki podniesieniu policzków, operacja pomaga zmniejszyć część oznak starzenia w dolnej i środkowej części twarzy. Na czym polega rytidektomia?

Co to jest lifting twarzy

Lifting twarzy jest symbolem chirurgii plastycznej. Operacja, która polega na podniesieniu policzków, pozwala na zniwelowanie niektórych zmian związanych ze starzeniem. Warto wiedzieć, że współczesna rytidektomia nie ogranicza się do wycięcia i podciągnięcia opadającej skóry. Podczas zabiegu lekarz preparuje bowiem także tkanki leżące pod nią. Dzięki temu może uzyskać bardziej naturalne i trwalsze efekty niż miało to miejsce po tradycyjnym zabiegu.

Kiedy na lifting twarzy

Chirurdzy plastyczni wykonują lifting twarzy w przypadku mankamentów, takich jak np.:

  • rozluźnienie i nadmiar skóry;
  • znaczne pogłębienie bruzd;
  • obniżenie kącików ust;
  • zatarcie naturalnej linii żuchwy.

Przygotowanie do liftingu twarzy

Przed liftingiem twarzy ma miejsce konsultacja kwalifikująca do zabiegu. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny i badanie fizykalne. Spotkanie jest też okazją do przedyskutowania oczekiwań pacjenta. Dodatkowo lekarz przekazuje zalecenia dotyczące przygotowania do operacji. Wśród nich znajduje się m.in. rzucenie palenia papierosów.

Ponadto w trakcie konsultacji wykonywana jest symulacja efektów liftingu. Lekarz i pacjent ustalają też rodzaj znieczulenia. Jeśli zabieg ma się odbyć pod narkozą, przeprowadzana jest również kwalifikacja anestezjologiczna. Dodatkowo przed liftingiem twarzy trzeba poddać się wybranym badaniom krwi. Niekiedy wymagane jest też EKG.

Jak wygląda lifting twarzy

Lifting twarzy zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym z dodatkową krótką sedacją dożylną. Rzadziej wybierane jest znieczulenie ogólne. Operacja trwa 2-3 godziny. Procedura, w zależności np. od jej głównego celu i wybranej kliniki, może być wykonana różnymi technikami.

W ramach klasycznej operacji chirurg plastyk:

  • wykonuje cięcie, które rozpoczyna się na linii włosów na skroni, okrąża małżowinę uszną i kończy się we włosach poniżej (czasem przeprowadzane jest także cięcie pod bródką);
  • oddziela skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni;
  • wycina lub odsysa nadmiar tłuszczu;
  • napina mięśnie i powięź przy pomocy szwów;
  • przeciąga oddzieloną skórę do tyłu i usuwa jej nadmiar.

rytidektomia

Rekonwalescencja po liftingu twarzy

Opatrunek po liftingu twarzy jest zwykle zmieniany w ciągu 1-2 dni, a po 7 dniach – całkowicie zdejmowany.

Wskutek operacji może wystąpić przejściowy dyskomfort, obrzęk czy zdrętwienie skóry. Ponadto pojawiają się tymczasowe siniaki, nierówności i niesymetrie.

Po liftingu twarzy pacjenci doświadczają czasem także zniechęcenia czy spadku nastroju. Stan ten mija wraz z powrotem pewności siebie po operacji.

Zalecenia po liftingu twarzy

Przez kilka dni po operacji zalecany jest odpoczynek, zachowanie ostrożności i unikanie urazów. Ponadto przez 2-3 tygodnie od zabiegu pacjent powinien unikać schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Przynajmniej 2 tygodnie po procedurze nie należy też palić papierosów i przyjmować leków przeciwzakrzepowych.

Do pracy można na ogół powrócić po 2 tygodniach od zabiegu. Dodatkowo przez kilka miesięcy od operacji trzeba pamiętać o unikaniu słońca i wysokich temperatur.

Powikłania po liftingu twarzy

Do powikłań po liftingu twarzy należą:

  • krwiak;
  • martwica skóry;
  • uszkodzenie nerwu;
  • blizny przerostowe;
  • przebarwienia.

Warto zaznaczyć, że wszystkie możliwe powikłania po operacji lekarz omawia z pacjentem podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Blizny po liftingu twarzy

Większość blizn po liftingu twarzy, wykonanym klasyczną techniką, jest ukryta za uszami i we włosach. Blizny znajdujące się przed uszami również trudno zauważyć. Ślady po innych cięciach, jeśli specjalista je wykonał, także są schowane.

Efekty liftingu twarzy

Wskutek liftingu twarz zyskuje młodszy wygląd. Rezultat zabiegu utrzymuje się zazwyczaj kilka lat. Po pewnym czasie naturalne procesy starzenia doprowadzają do kolejnych zmian. Pacjent może się wówczas poddać kolejnej operacji.

Przeciwwskazania do liftingu twarzy

Nie istnieją bezwzględne przeszkody do przeprowadzenia liftingu twarzy. Jak już wspomniano, ważnym względnym przeciwwskazaniem jest palenie papierosów, bo słabsze ukrwienie skóry u nałogowców sprzyja powikłaniom po operacji.

 

Źródła:

  1. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 102-109
  2. A. Przylipiak (red.), Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2022, s. 172-178

 


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *