powiększanie ust

Powiększanie ust

Powiększanie ust to jedna z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Zabieg pozwala uzyskać pożądany, atrakcyjny kształt ust oraz skorygować objawy starzenia warg i ich okolicy. Na czym polega procedura powiększania ust?

Czym jest powiększanie ust

Powiększanie ust to popularny zabieg medycyny estetycznej. Procedurę wykonuje się u pacjentów w każdym wieku. Zabieg umożliwia korekcję wąskich, mało wypukłych czy asymetrycznych warg. Dzięki niemu można też zniwelować objawy starzenia w obrębie ust. W wyniku procedury wargi stają się pełniejsze, bardziej jędrne i odzyskują młodzieńczy wygląd.

Przygotowanie do zabiegu powiększania ust

Przed procedurą powiększania ust odbywa się konsultacja z lekarzem. Obejmuje ona wywiad medyczny i badanie oraz rozmowę o oczekiwaniach pacjenta. W niektórych gabinetach zabieg jest dodatkowo poprzedzony USG okolicy ust, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo podczas sesji.

Ponadto przed powiększaniem ust należy unikać zażywania leków i suplementów zmniejszających krzepliwość krwi.

Jak wygląda powiększanie ust

Powiększanie ust jest wykonywane w gabinecie lekarskim. Przed zabiegiem specjalista używa wybranej metody znieczulenia miejscowego, bo wargi są wrażliwe na ból w trakcie iniekcji.

Do powiększania ust lekarze najczęściej wykorzystują kwas hialuronowy. Zabieg polega na poprawie konturu i/lub wypełnieniu czerwieni wargowej, co nadaje ustom większą objętość. W przypadku istnienia asymetrii, specjalista stara się ją wyrównać. Ponadto podczas procedury można skorygować okolice ust, np. pionowe „zmarszczki palacza”.

Sesja powiększania warg trwa około 20 minut. Zabieg nie wyłącza ze zwyczajowych aktywności. Warto wiedzieć, że do 2 dni po procedurze mogą się utrzymywać miejscowe obrzęki.

Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest najpowszechniej używanym preparatem wypełniającym. To związek obecny w naszym organizmie, który odpowiada m.in. za właściwe nawilżenie tkanek. Preparat jest biokompatybilny, bezpieczny i łatwy w stosowaniu. Ponadto rzadko wywołuje reakcję alergiczną. Po zabiegu tym preparatem usta są pełne, jędrne i nawilżone. Kwas hialuronowy wygładza też nierówności i zmarszczki na wargach.

Efekty powiększania ust utrzymują się od 6 do 24 miesięcy – później kwas hialuronowy ulega wchłonięciu. Trwałość rezultatu zależy od wielu czynników, m.in. od indywidualnych cech pacjenta.

wypełnianie ust

Zalecenia po powiększaniu ust

Aby zmaksymalizować efekty powiększania ust kwasem hialuronowym, po zabiegu trzeba pić dużo wody. Przez 4 tygodnie od procedury należy też unikać słońca, sauny i solarium.

Przeciwwskazania do zabiegu powiększania ust

Lekarze medycyny estetycznej nie wykonują powiększania ust kwasem hialuronowym w sytuacjach, takich jak:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • aktywny proces nowotworowy;
  • ogólnoustrojowe infekcje;
  • niektóre choroby skóry (np. infekcyjne).

Inne metody powiększania warg

Poza kwasem hialuronowym w zabiegach powiększania ust stosowane są np.:

  • osocze bogatopłytkowe (PRP): to preparat, który uzyskuje się z krwi pacjenta. Po odpowiednim przygotowaniu PRP jest podawane metodą mezoterapii. Zabieg prowadzi do ujędrnienia, nawilżenia i odżywienia warg. Dzięki procedurze usta są też pełniejsze i wyglądają zdrowiej. Metoda charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania – preparat pobrany z zasobów własnych pacjenta nie uczula;
  • tłuszcz: podobnie jak osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwany od pacjenta. Procedura przy użyciu własnego tłuszczu przynosi naturalne efekty. Dzięki zabiegowi wargi są większe i bardziej miękkie. Wskutek procedury dochodzi też do regeneracji i odżywienia ust, bo wraz z tłuszczem przeszczepia się komórki macierzyste. Zabieg nie stwarza ryzyka reakcji alergicznej, odrzucenia czy innych powikłań. Rezultat jest długotrwały;
  • makijaż permanentny: procedura przeprowadzana jest w gabinetach kosmetycznych. Przy pomocy mikropigmentacji można powiększyć usta, zniwelować ich asymetrię, rozweselić wyraz twarzy czy przywrócić nasycenie barwy warg (co daje efekt odmłodzenia). Linergiści poprawiają też wygląd ust po rozszczepie, urazie czy z bliznami. W trakcie zabiegu do skóry wprowadzane są specjalne pigmenty. Efekty utrzymują się 1-3 lata.

 

Źródła:

  1. A. Przylipiak (red.), Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2022, s. 149-155
  2. A. Przylipiak (red.), Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Białystok 2014, s. 30, 58-59
  3. A. Kołodziejczak, Kosmetologia, Warszawa 2020, t.2, s. 536-549

 

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *