obkurczanie skóry na brzuchu

Obkurczanie skóry na brzuchu

Obkurczanie skóry na brzuchu to zadanie, przed którym często stają lekarze medycyny estetycznej. Wiotkość skóry w tym obszarze może być skutkiem szybkiej utraty wagi (np. po ciąży czy stosowaniu diety odchudzającej) lub starzenia się organizmu. Czym ujędrnić skórę na brzuchu?

Jaki zabieg na obkurczanie skóry na brzuchu

Obkurczanie skóry na brzuchu to powszechny temat konsultacji w gabinetach medycyny estetycznej. Biorąc pod uwagę, że przyczyną wiotkości skóry jest przede wszystkim zanik i/lub utrata jakości kolagenu (białka odpowiedzialnego m.in. za napięcie skóry), specjaliści zalecają wówczas zabiegi pobudzające jego produkcję.

Proponowane procedury dają widoczne i długotrwałe rezultaty. Są przy tym małoinwazyjne i nie wyłączają na dłużej z aktywności (co odróżnia je od chirurgicznej plastyki brzucha – abdominoplastyki). Należą do nich np. zabiegi opisane poniżej lub ich kombinacja.

Obkurczanie skóry na brzuchu laserem frakcyjnym CO2

Obkurczanie skóry na brzuchu można przeprowadzić przy użyciu lasera frakcyjnego CO2. Urządzenie w kontrolowany sposób podgrzewa i uszkadza skórę, co powoduje uruchomienie jej procesów naprawczych, np. produkcji kolagenu. W trakcie zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2 skóra nie jest uszkadzana w całości, ale punktowo, z pozostawieniem zdrowych fragmentów (co nosi nazwę frakcjonowania).

Procedura wpływa na poprawę sprężystości, gęstości i napięcia skóry na brzuchu. Ponadto odświeża ją. Zabieg oddziałuje również na rozstępy (przede wszystkim na te świeże) i blizny. Rezultaty procedury laserem frakcyjnym ablacyjnym są długotrwałe.

Radiofrekwencją (RF) mikroigłową w wiotki brzuch

Kolejną metodą regeneracyjną zalecaną na obkurczanie skóry na brzuchu jest radiofrekwencja (RF) mikroigłowa, z odpowiednio mocnymi parametrami. Metoda opiera się na współdziałaniu dwóch technologii – mikronakłuwania i fal radiowych. Obie pobudzają procesy naprawcze skóry, co prowadzi do produkcji nowego kolagenu.

Zabieg radiofrekwencji (RF) mikroigłowej poprawia gęstość i jakość skóry na brzuchu oraz silnie pobudza ją do regeneracji. Bezpośrednio po procedurze skóra jest napięta. Przez kolejne miesiące, dzięki powstawaniu nowego kolagenu, staje się jędrniejsza i bardziej sprężysta. Radiofrekwencja mikroigłowa jest też wysoce efektywna w leczeniu rozstępów.

Obkurczanie skóry na brzuchu z HIFU

Skórę na brzuchu można też obkurczyć przy użyciu technologii HIFU (ang. high intensity focused ultarsound). To obecnie jedna z popularniejszych procedur medycyny estetycznej. Zabieg polega na podaniu w głąb skóry skupionej wiązki ultradźwięków o dużym natężeniu. Skutkiem tego dochodzi do przegrzania komórek i stymulacji procesów naprawczych skóry.

Prawidłowo wykonany zabieg HIFU jest bezpieczny. Procedura daje stopniowy efekt niechirurgicznego liftingu. Zabieg nie narusza naskórka i nie powoduje powierzchownych oparzeń, dzięki czemu nie wymaga rekonwalescencji. Warto również wiedzieć, że korzystne efekty przynosi połączenie HIFU i radiofrekwencji (RF) mikroigłowej.

wiotki brzuch

Kwas polimlekowy w obkurczaniu skóry na brzuchu

Do obkurczania wiotkiej skóry na brzuchu lekarze używają również biostymulatorów. Za szczególnie przydatny uważa się kwas polimlekowy. Działanie preparatu polega na bardzo silnej stymulacji komórek do produkcji kolagenu. Po podaniu głęboko w tkankę, kwas polimlekowy aktywuje naturalny proces regeneracji skóry, co stopniowo prowadzi do poprawy jej ujędrnienia i pogrubienia.

Procedury z użyciem kwasu polimlekowego, pod warunkiem odpowiedniego wykonania i przestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych, są bezpieczne. Przynoszą naturalne i długotrwałe rezultaty.

Osocze bogatopłytkowe na wiotki brzuch

Na obkurczanie skóry na brzuchu lekarze zalecają też niekiedy osocze bogatopłytkowe (PRP). Ten materiał jest pozyskiwany z krwi żylnej pacjenta i – po odpowiednim przetworzeniu – podawany w obszar zabiegowy przy użyciu techniki mezoterapii.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego pobudza procesy regeneracyjne skóry. Dzięki zabiegowi poprawia się jej elastyczność i gęstość. Procedura jest bezpieczna, bo materiał z zasobów pacjenta nie wywołuje reakcji alergicznej i nie ma innych działań ubocznych. Osocze bogatoplytkowe może być też stosowane w połączeniu z innymi metodami, np. przed lub po laserze frakcyjnym ablacyjnym.

 

Źródła:

  1. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 142-143, 205-211, 217-223
  2. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2022, s. 135-153
  3. K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa, s. 234-235

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *