korekcja nosa

Niechirurgiczna (bezoperacyjna) korekcja nosa

Niechirurgiczna (bezoperacyjna) korekcja nosa pozwala na czasową poprawę jego wyglądu. Procedurę zaleca się pacjentom z niewielkimi niedoskonałościami. Zabieg jest nieinwazyjny, nie wyłącza z aktywności i może przynieść spektakularne efekty. Dla kogo bezoperacyjna korekta nosa?

Czym jest niechirurgiczna korekcja nosa

Niechirurgiczna korekcja nosa umożliwia zmianę drobnych defektów estetycznych. Przy pomocy metod bezoperacyjnych można np. skorygować garbek, wypełnić zagłębienie, unieść czubek nosa czy zmienić jego rozmiar.

Niechirurgiczna korekta nosa odbywa się w gabinecie lekarskim, pod znieczuleniem miejscowym. Daje szybkie efekty i nie wymaga rekonwalescencji. Rezultaty zabiegu są odwracalne. Utrzymują się dłużej niż w przypadku zastosowania tych samych preparatów w innych rejonach twarzy.

Bezoperacyjna korekcja nosa kwasem hialuronowym

Niechirurgiczną korektę nosa najczęściej wykonuje się kwasem hialuronowym. Ten preparat jest najpopularniejszym na świecie wypełniaczem.

Przy użyciu kwasu hialuronowego można dokonać korekt nosa, takich jak np.:

  • zniwelowanie nieznacznych nierówności na grzbiecie i poprawa profilu;
  • zniwelowanie drobnych asymetrii i załamań;
  • optyczne podniesienie czubka (który często opada wraz z wiekiem);
  • wyrównanie małego skrzywienia;
  • optycznie skrócenie lub wydłużenie.

Kwas hialuronowy znajduje też zastosowanie w korekcji rezultatów chirurgicznej operacji nosa, przede wszystkim przy niewielkich niesymetriach.

Preparat należy do najbezpieczniejszych materiałów stosowanych w medycynie estetycznej. Dodatkowo zaletą kwasu hialuronowego jest fakt, że można go rozpuścić przy użyciu hialuronidazy.

Korekta nosa hydroksyapatytem wapnia

W niechirurgicznych korektach nosa wykorzystywany jest też hydroksyapatyt wapnia. Tego wypełniacza używa się do korekcji niewielkich wad budowy nosa, np. ubytków czy zagłębień po operacji chirurgicznej. Zabieg daje natychmiastowe rezultaty. Ponadto efekt wypełnienia pogłębia się z czasem, bo preparat stymuluje komórki skóry do produkcji kolagenu.

Hydroksyapatyt wapnia jest sprawdzony, w pełni bezpieczny i nie alergizuje. Materiał utrzymuje się w skórze dłużej niż kwas hialuronowy.

Niechirurgiczna korekcja nosa botuliną

Do bezoperacyjnej korekty nosa lekarze medycyny estetycznej używają także botuliny (neuromodulatora). Ten preparat powoduje czasowe porażenie mięśni, co wykorzystuje się przede wszystkim w wygładzaniu zmarszczek. Podając botulinę w mięśnie masywnych nozdrzy można wysubtelnić ich kształt. Dzięki preparatowi da się też delikatnie unieść czubek nosa, co nada twarzy korzystniejszy i młodszy wygląd.

Zabieg z użyciem botuliny jest bezpieczny i w pełni odwracalny.

korekta nosa

Bezoperacyjna korekcja nosa przy użyciu nici liftingujących

Do niechirurgicznej zmiany kształtu nosa wykorzystywane są też nici liftingujące, ze specjalnymi wypustami. Tym sposobem można skorygować asymetrię nozdrzy, grzbiet nosa i unieść jego końcówkę. Istnieje też możliwość zwężenia konturu nosa. Dostępne są zarówno nitki wchłanialne, jak i stałe.

Korekta nosa własnym tłuszczem

Bezoperacyjną korektę nosa można także wykonać przy użyciu tłuszczu własnego pacjenta. Metoda nazywana jest lipotransferem. Polega na pobraniu tkanki tłuszczowej i – po odpowiednim przetworzeniu – podaniu jej w obszar wymagający korekcji. Zabieg jest nieco bardziej skomplikowany niż „lunchowe” procedury z zastosowaniem kwasu hialuronowego czy botuliny.

Użycie tłuszczu jest bezpieczne – naturalny materiał nie uczula. Podaje się go również pacjentom, którzy nie mogą korzystać z preparatów syntetycznych. Procedura przynosi długotrwałe rezultaty. Czas utrzymywania się efektów zależy od sposobu przygotowania materiału do wstrzyknięcia. Warto wiedzieć, że wraz z tłuszczem przeszczepiane są komórki macierzyste, który mają wielki potencjał regeneracyjny.

Niechirurgiczna korekcja nosa a korekta operacyjna

Z zastosowaniem metod nieinwazyjnych można poprawić jedynie niewielkie mankamenty estetyczne w obrębie nosa. Większość niedoskonałości i problemów związanych z budową oraz funkcjonowaniem narządu da się skorygować tylko dzięki chirurgii.

Źródła:

  1. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 83, 87, 89-97, 147
  2. https://medserwis.pl/czasopisma/MEDserwis_2015.12.pdf

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *