nici liftingujące

Nici liftingujące

Nici liftingujące są niechirurgicznym sposobem na odzyskanie młodszego wyglądu. Lekarze medycyny estetycznej wykorzystują je do liftingu twarzy i modelowania sylwetki. Dzięki specjalnym haczykom, nici mechanicznie podciągają i napinają skórę. Poza tym wykazują dodatkowe działanie przeciwstarzeniowe. Jakie właściwości i zastosowanie mają nitki liftingujące?

Czym są nici liftingujące

Nici liftingujące stanowią mniej inwazyjną alternatywę dla liftingu chirurgicznego. Działanie nitek, które są zaopatrzone w swego rodzaju ząbki, polega na fizycznym unoszeniu wybranych partii skóry. Ponadto, z powodu drażnienia tkanki i zawartości dodatkowych składników, nici podwieszające mają też inne właściwości przeciwstarzeniowe. Mogą aktywować produkcję kolagenu, elastyny czy nawadniać skórę od wewnątrz. Lekarze wykorzystują nitki do zabiegów na różnych obszarach twarzy i ciała.

Zalety nici liftingujących

Nici liftingujące dają naturalne i długotrwałe efekty. Procedury z ich użyciem są także małoinwazyjne. Nie wymagają podania znieczulenia ogólnego, nie wiążą się z długim okresem rekonwalescencji i nie pozostawiają blizn. Dzięki niciom podwieszającym można odwlec w czasie wykorzystanie bardziej radykalnych sposobów odmładzania, w tym skalpela.

Zastosowanie nici liftingujących

Nici liftingujące najczęściej wykorzystuje się w celach, takich jak:

  • zmniejszenie tzw. chomików (wyrównanie linii żuchwy);
  • korekcja brwi;
  • korekcja bruzd nosowo-wargowych;
  • korekcja tzw. fałd marionetkowych;
  • korekcja asymetrii twarzy;
  • korekcja szyi.

Nitki z haczykami znajdują także zastosowanie w korekcji nosa i uszu. Mogą być również wykorzystywane m.in. do liftingu piersi czy usunięcia nadmiaru skóry z ud, brzucha lub ramion.

zabieg liftingujący

Dla kogo nici liftingujące

Największe korzyści z liftingu nićmi odnoszą osoby w wieku od 35 do 55 lat, których skóra ma stosunkowo dobry koloryt i cechuje się lekkim zwiotczeniem. W przypadku dużej ilości zbyt luźnej skóry, lepszą opcją może okazać się operacja. Dlatego istotna jest staranna kwalifikacja do zabiegu i odpowiednie zaplanowanie procedury, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta.

Skład nici liftingujących

Specjaliści medycyny estetycznej stosują wiele rodzajów nici liftingujących. Na rynku dostępne są zarówno nitki z materiałów wchłanialnych (czyli takich, które ulegają biodegradacji w organizmie), jak i niewchłanialnych.

W skład wchłanialnych nici haczykowych może wchodzić np.:

  • polidioksanon (PDO);
  • kwas polimlekowy;
  • kaprolakton;
  • kwas hialuronowy.

Przygotowanie do zabiegu liftingującego

Przed procedurą liftingującą nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Zaleca się jednak dokładne omówienie z lekarzem oczekiwań i spodziewanych rezultatów. Podczas konsultacji przed zabiegiem trzeba poinformować specjalistę o przebytych procedurach medycyny estetycznej i przyjmowanych lekach.

Tydzień przed i po zabiegu liftingującym należy unikać zażywania leków rozrzedzających krew i witaminy E (jeśli pacjent stosuje je na stałe, nie powinien z nich samodzielnie rezygnować, ale omówić tę kwestię z lekarzem prowadzącym).

Przeciwwskazania do procedury z użyciem nici haczykowych są podobne, jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej.

Przebieg zabiegu liftingującego

Zabieg liftingujący jest minimalnie inwazyjny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Polega na wprowadzeniu nitek pod skórę, wzdłuż wcześniej narysowanych linii. Skutkuje to fizycznym przesunięciem struktur tkanek miękkich i efektem liftingu.

Liczba wszczepianych nici zależy od problemu konkretnej osoby. Minimalnie implantuje się 2-3 nici na stronę.

Zabieg trwa około godziny.

Po procedurze lekarz przekazuje pacjentowi szczegółowe zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Najważniejszym z nich jest delikatne obchodzenie się ze skórą twarzy przez miesiąc po zabiegu.

W następstwie procedury niekiedy występuje lekki obrzęk, bolesność czy zasinienie. Jednak zazwyczaj pacjenci mogą od razu powrócić do codziennych aktywności, pamiętając o zaleceniach pozabiegowych.

Efekty zastosowania nici liftingujących

Zabiegi z użyciem nitek liftingujących dają zarówno natychmiastowe, jak i odroczone rezultaty. Od razu po zabiegu tkanki są uniesione i napięte. Przez kolejne tygodnie dochodzi do dalszej poprawy wyglądu. Jest ona spowodowana zarówno zejściem obrzęku, jak i aktywowanymi przez nici procesami regeneracyjnymi. Prowadzą one do stopniowej poprawy jędrności, napięcia i kolorytu skóry.

Efekty zabiegu liftingującego mogą utrzymywać się od 1,5 do 5 lat. Rezultaty są zależne od składu nici, wyjściowego stanu skóry i stylu życia osoby poddanej procedurze.

Nici liftingujące stosuje się także w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *