modelowanie ust

Modelowanie ust

Modelowanie ust jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Nic w tym dziwnego, bo usta, będące centralnym punktem twarzy, mają ważne znaczenie dla jej atrakcyjności. Procedurę modelowania warg najczęściej przeprowadza się przy użyciu kwasu hialuronowego (HA, z ang. hyaluronic acid). Niekiedy lekarze używają też preparatów autologicznych (tzn. pozyskanych od pacjenta). Na czym polega modelowanie ust?

Co to jest modelowanie ust

Modelowanie ust, potocznie określane jako powiększanie ust, służy poprawie wyglądu i odmłodzeniu warg. Procedurę przeprowadza się u osób w każdym wieku. Celem zabiegu bywa poprawa konturu, wypełnienie warg i dodanie im objętości czy wyrównanie asymetrii. W trakcie procedury można również skorygować okolicę ust – okalające zmarszczki i opadające kąciki. Lekarze dokładają starań, by zabiegi korekcji warg przynosiły naturalne i subtelne efekty.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Modelowanie ust najczęściej wykonuje się kwasem hialuronowym. Od strony chemicznej HA jest polisacharydem (wielocukrem), naturalnie występującym w naszym organizmie. Kwas hialuronowy odpowiada m.in. za nawilżenie skóry. Z wiekiem zawartość HA i wody w skórze się zmniejsza, co jest przyczyną jej starzenia.

Trzeba wspomnieć, że organiczna forma kwasu hialuronowego jest nietrwała – ulega rozpadowi w ciągu maksymalnie kilku dni. Dlatego w medycynie estetycznej najczęściej stosuje się HA wytwarzany w warunkach laboratoryjnych przez bakterie. Jest on identyczny z ludzkim. Zanim jednak trafi w ręce lekarzy, przechodzi m.in. proces oczyszczenia i usieciowania. Dzięki temu ostatniemu, HA dłużej utrzymuje się w skórze i ma zdolność do wypełniania ubytków.

Zalety kwasu hialuronowego w modelowaniu ust

Do głównych zalet kwasu hialuronowego zaliczane są:

  • biozgodność;
  • biodegradowalność;
  • prostota stosowania;
  • łatwość kształtowania tkanki miękkiej.

Jak wygląda zabieg modelowania warg

Zabieg modelowania warg kwasem hialuronowym jest poprzedzony konsultacją. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje preparat za pomocą cienkiej igły lub kaniuli. Zależnie od potrzeb konkretnego pacjenta, HA można podać w kontur i samą czerwień, jak również w kąciki ust czy zmarszczki wokół. Cały zabieg, licząc ze znieczuleniem, trwa około godziny.

Po zabiegu wargi bywają obrzęknięte, co może się przeciągnąć do 2 tygodni. Jednak od razu po procedurze można wrócić do domu, a następnego dnia – do pracy.

modelowanie warg

Rezultaty zabiegu modelowania ust

Po zabiegu korekcji wargi są nawilżone, pełniejsze i bardziej wyraziste. Znaczną poprawę wyglądu przynosi też likwidacja pionowych „zmarszczek palacza”.

Ostateczny efekt procedury widać po około 2 tygodniach. Z upływem czasu kwas hialuronowy ulega wchłonięciu. Rezultaty zabiegu utrzymują się około 6-9 miesięcy.

Czy modelowanie warg jest bezpieczne

Powikłania po podaniu kwasu hialuronowego to rzadkość. Niemniej mogą się zdarzyć. Sposobem na zminimalizowanie ryzyka, jest korzystanie z renomowanych gabinetów, w których stosuje się jakościowe preparaty.

Ponadto coraz więcej lekarzy poprzedza zabieg modelowania warg badaniem USG okolicy ust. Takie postępowanie pozwala poznać – indywidualne dla każdego pacjenta – ułożenie naczyń krwionośnych i zwiększa bezpieczeństwo procedury. Warto również wiedzieć, że powikłania po nieudanych zabiegach przy użyciu HA, można leczyć hialuronidazą.

Inne metody modelowania ust

Do korekcji i regeneracji ust wykorzystuje się także:

  • osocze bogatopłytkowe (PRP, z ang. platelet-rich plasma): tak nazywa się materiał, który jest otrzymywany z krwi pacjenta. W rezultacie zabiegu z użyciem PRP skóra ust staje się odmłodzona i ujędrniona. Następuje też poprawa jej kolorytu. Preparat jest najczęściej podawany techniką mezoterapii igłowej. Procedura jest bezpieczna;
  • tłuszcz: modelowanie warg przy pomocy tłuszczu własnego pacjenta także jest bezpiecznym zabiegiem. Procedura daje trwałe efekty. Materiał stosuje się raczej do większych korekt, zwłaszcza u starszych osób. Można go także wykorzystywać u pacjentów ze schorzeniami autoimmunologicznymi tkanki łącznej, u których przeciwwskazane jest używanie preparatów syntetycznych;
  • korium: to fragment skóry własnej pacjenta, pozbawiony naskórka. Korekcja ust z użyciem korium daje trwałe efekty. Ta technika jest stosunkowo skomplikowana i – w związku z upowszechnieniem się innych metod – straciła na znaczeniu. Jednak wciąż istnieją chirurdzy plastyczni chętnie wykonujący tę operację.

 

Źródła:

  1. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 125-129
  2. A. Przylipiak red., Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2017, s. 149-154
  3. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2016, s. 109-115

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *