lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to jedna z bardziej popularnych metod modelujących ciało. Polega na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową substancji, które ją uszkadzają. Zabieg jest stosowany głównie na małych powierzchniach. Przy jego pomocy można m.in. zlikwidować podwójny podbródek. Jak wygląda lipoliza iniekcyjna?

Co to jest lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to małoinwazyjny sposób modelowania sylwetki, o kilkudziesięcioletniej tradycji stosowania. Metoda polega na podawaniu do tkanki tłuszczowej preparatu, który ją rozkłada. W tym celu używa się roztworu dezoksycholanu sodu lub mieszanki fosfatydylocholiny (będącej wyciągiem z soi), kwasu deoksycholowego i witaminy PP. Potem produkty rozkładu są metabolizowane i wydalane z organizmu.

Wskazania do lipolizy iniekcyjnej

Lipoliza iniekcyjna nie służy do redukcji wagi. Metodę stosuje się u osób z prawidłową masą ciała lub niewielką (3-5 kg) nadwagą. Terapia sprawdza się przede wszystkim na małych obszarach nadmiaru tkanki tłuszczowej, które nie poddają się diecie czy ćwiczeniom.

Zabiegi lipolizy iniekcyjnej wdrażane są w przypadku miejscowych otłuszczeń pleców, ramion, bioder, brzucha, ud, kolan czy pod pośladkami. Przy użyciu tej metody można też zlikwidować tzw. drugi podbródek. Ponadto ten rodzaj terapii stosowany jest w celu zmniejszenia wielkości tłuszczaków i w „bawolim karku”.

Dodatkowo lipoliza iniekcyjna może być uzupełnieniem po zabiegach odsysania tłuszczu. Poza tym jest skuteczna w korekcji po plastyce brzucha (abdominoplastyce) i zabiegach przeszczepu tłuszczu.

Przeciwwskazania do lipolizy iniekcyjnej

Wśród przeciwwskazań do lipolizy iniekcyjnej wymieniane są:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • choroby nowotworowe;
  • ciężkie choroby wątroby i nerek;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • zła krzepliwość krwi
  • infekcje;
  • alergie.

modelowanie sylwetki

Jak wygląda lipoliza iniekcyjna

Zabieg lipolizy iniekcyjnej odbywa się w gabinecie lekarskim. Wpierw ma miejsce konsultacja ze specjalistą, której celem jest poznanie oczekiwań pacjenta, ocena ich realności i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. W trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje preparat przy użyciu igły, stosując wybraną technikę podania. Co ważne, procedura nie wyłącza ze zwyczajowych aktywności. Od razu po jej zakończeniu można powrócić do domu i pracy.

Działania niepożądane i powikłania po lipolizie iniekcyjnej

W wyniku procedury miejsca wstrzyknięć bywają czasowo bolesne, zsiniałe, obrzęknięte, ocieplone, zaczerwienione, zdrętwiałe i swędzące. Czasem pojawiają się podskórne guzki, infekcje bakteryjne czy przebarwienia. Po nieprawidłowej aplikacji preparatu może wystąpić martwica skóry i skutkiem tego – blizny. U niewielkiego odsetka (3%) pacjentów w pierwszej dobie po procedurze obserwuje się nudności, wymioty czy zawroty głowy. Ponadto niekiedy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania.

Zalecenia po lipolizie iniekcyjnej

Szczegółowe zalecenia po zabiegu lipolizy iniekcyjnej przekazuje lekarz.

Do głównych rekomendacji należą, takie jak:

  • picie dużej ilości (do 1,5 l) niegazowanej wody;
  • unikanie spożywania alkoholu;
  • unikanie opalania się, gorących kąpieli i sauny;
  • dbanie o należytą higienę miejsca poddanego zabiegowi.

W przypadku wystąpienia dolegliwości, trzeba też przyjmować leki, które zapisał specjalista.

Efekty lipolizy iniekcyjnej

Zabiegi lipolizy iniekcyjnej powtarza się wielokrotnie (w odstępach 6-8 tygodni), aż do uzyskania pożądanego efektu. Ostateczny rezultat terapii zależy od wielu czynników, np. od początkowej wielkości depozytu tłuszczowego, liczby sesji czy stylu życia leczonej osoby. Dlatego wyników lipolizy iniekcyjnej nie da się prognozować w centymetrach. U jednego pacjenta mogą to być 2 cm po pierwszej sesji, a u innego – po 3, 4 zabiegach.

Według obserwacji lekarzy praktyków, istnieją miejsca bardziej i mniej wrażliwe na lipolizę iniekcyjną. Najlepsze efekty metoda daje w okolicach podbródka i wałeczków na plecach, a najmniej satysfakcjonujące – na udach. Należy pamiętać, że rezultaty terapii nie utrzymają się bez aktywności fizycznej i odpowiedniej diety.

Źródła:

  1. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: Jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 91-92
  2. K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa 2014, s. 224-225
  3. B. Mamcarz, D. Prandecka red., Medycyna estetyczna w praktyce, Warszawa 2010, t. 2, s. 133-143

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *