laser frakcyjny

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny może służyć odmładzaniu skóry, wygładzaniu zmarszczek oraz redukcji porów i blizn. Działanie urządzenia polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, co pobudza jej procesy naprawcze. Czym wyróżnia się zabieg laserem frakcyjnym?

Co to jest laser frakcyjny

Laser frakcyjny to urządzenie stosowane do odmładzania skóry. Jego działanie polega na jej kontrolowanym poparzeniu. Dzięki temu dochodzi do stymulacji procesów odbudowy skóry, np. do tworzenia nowego kolagenu.

Warto podkreślić, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, a jedynie ją „dziurkuje”, pozostawiając mikrokolumny uszkodzeń otoczone zdrową tkanką. Dzięki temu urządzenie można ustawić na mocniejsze parametry. Ponadto skóra po zabiegu szybciej się goi.

Laser frakcyjny ablacyjny a laser frakcyjny nieablacyjny

Lasery frakcyjne dzieli się na ablacyjne i nieablacyjne. Ta druga grupa urządzeń ma delikatniejsze działanie (skóra jest jednie podgrzewana, ale nie dochodzi do wypalenia jej fragmentów). Po zabiegu laserem frakcyjnym nieablacyjnym nie występuje też odświeżający efekt złuszczenia (ablacji).

Rodzaje laserów frakcyjnych ablacyjnych

Lekarze medycyny estetycznej stosują różne rodzaje laserów frakcyjnych ablacyjnych. Najsilniejszym i najbardziej efektywnym z nich jest laser CO2. Urządzenie działa dwojako: odświeża i mocno pobudza skórę do produkcji własnego kolagenu, co skutkuje poprawą jej gęstości i sprężystości.

Ponadto do tej grupy urządzeń zaliczany jest laser tulowy. Zabieg przy jego użyciu nie działa na skórę właściwą. Dlatego przynosi jedynie efekt powierzchownego peelingu i nie prowadzi do poprawy sprężystości oraz elastyczności skóry.

Kolejnym urządzeniem z tego rodzaju jest laser Erbowo-Yagowy (Er:YAG). Działa on nieco głębiej niż laser tulowy, ale dużo słabiej niż laser CO2.

Zastosowanie lasera frakcyjnego CO2

Wskazaniem do zastosowania lasera frakcyjnego CO2 jest wiotka, nieelastyczna skóra na twarzy, szyi dekolcie czy na innych obszarach ciała. Zabieg jest też zalecany w przypadku zmarszczek, bruzd i poszerzonych porów.

Ponadto u młodszych pacjentów (25+) procedury z użyciem lasera frakcyjnego można przeprowadzać profilaktycznie. Dodatkowo zabiegi tym urządzeniem znajdują zastosowanie u pacjentów z bliznami potrądzikowymi i pourazowymi oraz z rozstępami.

laseroterapia

Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym CO2

Zabieg laserem frakcyjnym CO2 odbywa się w gabinecie lekarskim. Przed procedurą lekarz stosuje znieczulenie miejscowe kremem. Następnie oczyszczoną i odkażoną skórę poddaje się działaniu lasera. Dodatkowo komfort zabiegu zwiększany jest dzięki zastosowaniu chłodzenia nadmuchowego lub kontaktowego. Procedura wyłącza z aktywności na kilka dni.

Rekonwalescencja po zabiegu laserem frakcyjnym CO2

Po procedurze laserem CO2 skóra jest szorstka, lekko spuchnięta i zaczerwieniona. Może pojawić się też opuchlizna wokół oczu. Objawy te ustępują w ciągu 3 dni. Po 3-4 dniach można wrócić do pracy. Skóra goi się w 7-10 dni od zabiegu.

W trakcie rekonwalescencji trzeba odpowiednio pielęgnować obszar poddany procedurze. Specjaliści zalecają przede wszystkim smarowanie go przez 2 tygodnie kremem łagodzącym, używanie delikatnych środków do higieny i stosowanie preparatów ochronnych z wysokim współczynnikiem SPF.

Działania niepożądane po laserze frakcyjnym CO2

Zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego CO2, jeśli jest wykonywany przez doświadczonego lekarza, charakteryzuje się skutecznością i bezpieczeństwem. Jednak niekiedy po procedurze mogą wystąpić działania niepożądane.

Należą do nich:

  • opryszczka;
  • przebarwienie pozapalne;
  • rumień;
  • nadkażenia bakteryjne;
  • blizny.

Efekty zabiegu laserem frakcyjnym CO2

Zabieg laserem frakcyjnym CO2 prowadzi do zagęszczenia, napięcia, rozjaśnienia i odświeżenia skóry. Po procedurze następuje też wygładzenie zmarszczek oraz redukcja porów i blizn. Rezultaty zabiegu są długotrwałe. Niektóre efekty (np. wygładzenie blizn) pozostają na zawsze. W zależności od celu laseroterapii specjaliści zalecają jedną procedurę lub serię zabiegów.

Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

Lekarze nie wykonują zabiegów laserem frakcyjnym w sytuacjach, takich jak:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • doustna terapia lekami z grupy retinoidów;
  • zażywanie leków i ziół światłouczulających;
  • aktywna infekcja na skórze;
  • nowotwory skóry;
  • fotodermatozy;
  • przewlekłe zapalne dermatozy;
  • padaczka;
  • cukrzyca;
  • tendencja do blizn przerosłych i bliznowców.

 

Źródła:

  1. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 99-101
  2. A. Przylipiak (red.), Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2022, s. 507-509
  3. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2020, s. 131-135
  4. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: Jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko Biała 2022, s. 219-223

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *