kurze łapki

Kurze łapki

Kurze łapki, znane też jako zmarszczki śmiechowe, to linie w okolicy bocznych kątów oczu. Powstają wskutek działania mięśni mimicznych. Ich wystąpienie jest nieuchronne, choć u poszczególnych osób pojawiają się w różnym czasie. Jakie zabiegi na kurze łapki?

Czym są kurze łapki

Kurze łapki to zmarszczki występujące wokół oczu. Należą do linii mimicznych (dynamicznych). Zmarszczki śmiechowe pojawiają się u wszystkich, ale w różnym czasie. Są związane z kurczeniem się mięśni okrężnych oczu. Powstają wskutek zmniejszenia jędrności skóry, co jest związane z utratą kolagenu i elastyny, do której dochodzi wraz z wiekiem.

Kiedy zabieg na kurze łapki

Zmarszczki typu kurze łapki rozwijają się stosunkowo wcześnie, bo po 20. roku życia. Do ich utrwalenia u poszczególnych osób dochodzi w różnym tempie.

Szybszemu pojawieniu się kurzych łapek sprzyjają m.in.:

  • narażenie na promieniowanie UV;
  • palenie papierosów i inne czynniki związane z niezdrowym trybem życia;
  • duża ekspresja twarzy;
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu.

Jaka terapia na kurze łapki

Zmarszczki występujące w  bocznych kątach oczu charakteryzują się różnorodnością. U pacjentów z grubszą skórą są zazwyczaj głębsze. Natomiast w przypadku cienkiej skóry mają delikatniejszą rzeźbę. Cechują się też różnym ułożeniem (specjaliści wyróżniają cztery wzory).

Sposób korygowania kurzych łapek powinien być więc dobrany zgodnie z potrzebami konkretnego pacjenta. Zmarszczki śmiechowe można usunąć np. z zastosowaniem metod opisanych poniżej.

Botulina na kurze łapki

Klasyczną metodą na kurze łapki jest zabieg z użyciem botuliny (neuromodulatora). Preparat, będący neurotoksyną bakterii Clostridium botulinum, czasowo poraża mięśnie mimiczne i dzięki temu wygładza skórę.

Wstrzykiwanie botuliny to jedna z najpopularniejszych procedur medycyny estetycznej. Zabieg nazywa się niekiedy „lunchowym”, bo jest krótki, małoinwazyjny i bezpieczny. Ponadto od razu po sesji można powrócić do zwyczajowej aktywności.

Zabieg neuromodulatorem daje spektakularne rezultaty. Wskutek procedury większość zmarszczek śmiechowych zostaje całkowicie wygładzona. Efekty pojawiają się w kilka dni po zabiegu i trwają 4-8 miesięcy.

zmarszczki śmiechowe

Korekta kurzych łapek laserem frakcyjnym

Na zmarszczki śmiechowe stosuje się też laser frakcyjny. Najbardziej efektywnym urządzeniem tego typu jest laser CO2. Zabieg laserem frakcyjnym CO2 polega na kontrolowanym poparzeniu skóry. Laser nie uszkadza jej w całości, ale fragmentarycznie (stąd wzięło się określenie frakcyjny).

W wyniku zabiegu dochodzi do stymulacji procesów naprawy skóry, w tym do produkcji włókien kolagenowych. Prowadzi to m.in. do odmłodzenia skóry i wygładzenia zmarszczek.

Zabieg laserem frakcyjnym CO2, pod warunkiem właściwego wykonania, jest bezpieczny. Procedura wymaga kilkudniowej rekonwalescencji. Ponadto po sesji trzeba odpowiednio pielęgnować skórę. Warto wiedzieć, że zabiegom laserem frakcyjnym CO2 w obrębie twarzy i szyi (w tym na kurze łapki) można poddawać się od jesieni do wczesnej wiosny.

Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa na usuwanie kurzych łapek

Dobre efekty w usuwaniu kurzych łapek dają również zabiegi radiofrekwencji (RF) mikroigłowej.

Metoda jest połączeniem procedur, takich jak:

  • radiofrekwencja: to prąd o częstotliwości fal radiowych (RF), który mocno podgrzewa skórę;
  • mikronakłuwanie: polega na mechanicznym pobudzeniu skóry.

Oba rodzaje urazów stymulują procesy regeneracji i przebudowy struktury skóry, w tym produkcję kolagenu.

Poszczególne efekty zabiegu RF mikroigłowej pojawiają się w różnym czasie. Od razu po sesji skóra jest bardziej napięta. W kolejnych tygodniach, dzięki powstawaniu nowego kolagenu, staje się też jędrniejsza. Dodatkowo w obszarze zabiegowym dochodzi do wypełnienia zmarszczek.

Procedura radiofrekwencji (RF) mikroigłowej charakteryzuje się precyzją, efektywnością i bezpieczeństwem. Sesja przy użyciu tej metody nie wymaga dłuższej rekonwalescencji. W odróżnieniu od zabiegów laserem CO2, procedurom frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej można poddawać się przez cały rok.

 

Źródła:

  1. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/03/ke2019.1-8.pdf
  2. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2020, s. 131-135, 141-143, 264
  3. A. Przylipiak (red.), Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2022, s. 20
  4. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa. 2016, s. 116

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *