karboksyterapia

Karboksyterapia

Karboksyterapia to terapia dwutlenkiem węgla. Polega na wstrzykiwaniu określonej, kontrolowanej dawki medycznego CO2. Metoda charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem i dużą efektywnością. Jest uważana za skuteczny zabieg na cellulit. Jakie jeszcze zalety ma karboksyterpia?

Karboksyterapia – co to

Karboksyterapia polega na śródskórnym lub podskórnym podawaniu medycznego CO2. Terapię dwutlenkiem węgla prowadzi się przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Metoda ma szerokie zastosowanie. Lekarze medycyny estetycznej i kosmetolodzy wykorzystują ją w celu poprawy wyglądu skóry i włosów oraz do modelowania sylwetki. Historia karboksyterapii sięga XIX wieku.

Zalety karboksyterapii

Karboksyterapia, prowadzona przy pomocy certyfikowanych urządzeń, jest bezpieczną metodą. Jak dotąd nie opisano poważnych działań niepożądanych związanych z terapią CO2. Zabiegi nie powodują uszkodzeń, reakcji alergicznych czy uwrażliwienia skóry na promieniowanie UV. Dodatkowo nie wymagają szczególnej rekonwalescencji. Ponadto karboksyterapia jest dostępna cenowo dla dużej grupy pacjentów.

Jak działa terapia dwutlenkiem węgla

Po wstrzyknięciu CO2 pod skórę, w rejonie zabiegowym następuje rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych. Skutkuje to zwiększeniem przepływu krwi zasobnej w tlen i substancje odżywcze. Stymulowane jest też powstawanie naczyń krwionośnych, co następuje w wyniku aktywacji czynnika wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF). Ponadto same iniekcje wywołują stan zapalny, dzięki czemu pobudzana jest produkcja elastyny i kolagenu.

Karboksyterapia w medycynie estetycznej i kosmetologii

Lekarze medycyny estetycznej i kosmetolodzy wykorzystują karboksyterapię w przypadku problemów, takich jak:

  • utrata jędrności i elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni czy ciała;
  • cienie i worki pod oczami;
  • zmarszczki statyczne okolic oczu;
  • poduszeczki tłuszczowe okolic oczu;
  • opadające powieki;
  • podwójny podbródek;
  • cellulit;
  • rozstępy;
  • blizny;
  • zwiotczenia skóry (np. po ciąży);
  • lokalne nadmiary tkanki tłuszczowej;
  • zrosty po liposukcji;
  • łysienie.

terapia CO2

Rezultaty karboksyterapii

Karboksyterapia cechuje się efektywnością w wielu obszarach. Jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów na cellulit. Daje rezultaty zarówno w przypadku niewielkiego, jak i bardziej zaawansowanego problemu. Uważa się również, że terapia dwutlenkiem węgla może stanowić alternatywę dla liposukcji, nie będąc przy tym obarczona ryzykiem wystąpienia powikłań towarzyszących tej metodzie.

Na dodatek terapia z użyciem CO2 odmładza i zagęszcza skórę, co jest związane ze stymulowaniem produkcji kolagenu i elastyny. Już po pierwszej sesji skóra jest rozświetlona i bardziej sprężysta. Jej pełna przebudowa trwa nawet do trzech miesięcy po zakończeniu serii zabiegów, które można wykonywać na każdym obszarze wymagającym ujędrnienia.

Co więcej karboksyterapia prowadzi do redukcji cieni i worków pod oczami, regeneracji skóry powiek, rewitalizacji skóry wokół oczu, spłycenia zmarszczek tego rejonu czy delikatnego uniesienia górnych powiek.

Ponadto karboksyterapia minimalizuje widoczność rozstępów. W tym problemie może być stosowana jako metoda wspomagająca lub samodzielna. Według istniejących dowodów terapia dwutlenkiem węgla przynosi też efekty w redukcji blizn (np. po cesarskim cięciu czy innych zabiegach operacyjnych).

Jak wygląda karboksyterapia

Procedura karboksyterapii trwa 10-40 minut. Czas ten ma związek z leczonym rejonem, wprowadzoną ilością gazu oraz tolerancją zabiegu przez pacjenta. Procedura jest nieprzyjemna, a poziom komfortu osoby poddawanej terapii dwutlenkiem węgla idzie w parze z jakością stosowanego aparatu.

Sesja karboksyterapii nie wyłącza z aktywności i od razu po niej można powrócić do domu czy pracy.

W terapii dwutlenkiem węgla stosuje się serię zabiegów. Ich liczba jest zależna od problemu.

Przeciwwskazania do terapii dwutlenkiem węgla

Jak już wspomniano karbosksyterapia jest bezpieczna. Jednak i w przypadku tej metody istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich:

  • ciąża;
  • ciężkie choroby serca i płuc;
  • choroba nowotworowa;
  • stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej;
  • terapia lekami z grupy inhibitorów anhydrozy węglanowej.

 

Źródła:

  1. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: Jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 87-88
  2. https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE_18_20-24.pdf
  3. https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_19_12-16.pdf

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *