hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia (ang. calcium hydroxiapatite – CaHA) to preparat wypełniający. Materiał ma dwojakie działanie – zwiększa objętość tkanek i stymuluje produkcję kolagenu. Lekarze medycyny estetycznej stosują go do korekcji głębokich zmarszczek i bruzd, przywracania objętości twarzy oraz do regeneracji skóry dłoni. Co warto wiedzieć o CaHA?

Czym jest hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia to minerał występujący naturalnie w przyrodzie. Jest również składnikiem kości i zębów. W medycynie estetycznej używa się syntetycznego CaHA. Służy przede wszystkim do wypełniania fałdów na twarzy, zwiększania objętości tkanek miękkich oraz do odmładzania skóry dłoni. Hydroksyapatyt wapnia należy do preparatów w 100% biokompatybilnych. Oznacza to, że ulega naturalnemu wchłanianiu.

Jak działa hydroksyapatyt wapnia

Mechanizm działania hydrokyapatytu wapnia jest inny niż typowych wypełniaczy. Po procedurze preparat natychmiastowo koryguje powierzchnię i objętość skóry. Jednocześnie stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu pogrubia skórę i poprawia jej sprężystość. W wyniku takiego działania rezultaty zabiegów z użyciem CaHA są naturalne i długotrwałe.

Hydroksyapatyt wapnia w medycynie estetycznej

Hydrokyapatyt wapnia może być stosowany do korygowania problemów, takich jak np.:

  • fałdy nosowo-wargowe;
  • opuszczone kąciki ust;
  • linie „marionetki”;
  • zmarszczki bródki.

Hydroksyapatytu wapnia używa się też do modelowania konturu żuchwy. Ponadto służy poprawie objętości twarzy.

Dodatkowo przy zastosowaniu CaHA wykonywane są zabiegi dotyczące starzejących się dłoni. Preparat przywraca utraconą objętość tego obszaru oraz minimalizuje widoczność żył i ścięgien.

Materiał jest też używany do korekcji drobnych wad budowy nosa (np. ubytków i zagłębień po operacji plastycznej).

Przebieg zabiegu hydroksyapatytem wapnia

Zabieg z wykorzytaniem CaHA odywa się w gabinecie lekarskim. Podczas procedury stosowane jest znieczulenie miejscowe. W trakcie zabiegu specjalista podaje hydoksyapatyt wapnia w obszar wymagający interwencji. Ilość wstrzykiwanego materiału i technika podania jest dobierana indywidualnie.

HaCa

Zalecenia po zabiegu hydroskyapatytem wapnia

Przez miesiąc po procedurze z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia nie rekomenduje się kąpieli słonecznych, solarium oraz zabiegów kosmetycznych.

Działania niepożądane po zabiegu z użyciem CaHA

Zaraz po procedurze z użyciem hydroksyapatytu wapnia prawdopodobne jest pojawienie się pieczenia i niewielkiego pobolewania w obszarze zabiegowym. Ponadto może wystąpić zaczerwienie, stwardnienie, zasinienie czy tkliwość, które zazwyczaj mijają po paru dniach. Dodatkowo, jak w każdym przypadku iniekcji, istnieje ryzyko pojawienia się odczynu zapalnego.

Efekty zabiegu hydroksyapatytem wapnia

Procedura z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia daje zarówno szybkie, jak i odroczone rezultaty. Preparat natychmiastowo zwiększa objętość tkanek w obszarze zabiegowym, co nadaje skórze młodzieńczy wygląd. Ponadto stymuluje tworzenie nowego kolagenu, który dodatkowo wypełnia ubytki.

Efekt działania preparatu trwa rok lub dłużej. Ostateczny czas utrzymywania się wyników zabiegu jest uzależniony np. od wieku pacjenta, tempa metabolizmu czy relatywnej dynamiki rejonu, w który preparat został wstrzyknięty.

Warto dodać, że hydroksyapatyt wapnia jest materiałem, który nie przepuszcza promieniowania RTG.

Przeciwwskazania do zabiegu hydroksyapatytem wapnia

Przeciwwskazaniami do zabiegu z użyciem hydroksyapatytu wapnia są zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby układowe tkanki łącznej (np. toczeń trzewny) oraz infekcje skóry. Zabiegów z użyciem preparatu nie wykonuje się też w przypadku alergii na którykolwiek składnik produktu oraz innych ciężkich alergii.

Ponadto preparatu nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na lidokainę lub podobne leki. Zabiegom z CaHA nie mogą się także poddawać pacjentki w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Procedury nie wykonuje się też w przypadku obecności blizn przerostowych. Dodatkowo specjaliści nie przeprowadzają zabiegu, jeśli pacjent ma nierealistyczne oczekiwania.

 

Źródła:

  1. M. Wasiluk, Młodziej. Anti-age: jak wyglądać pięknie i naturalnie, Bielsko-Biała 2022, s. 186
  2. K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa 2014, s. 231
  3. M. Noszczyk, Medycyna piękności, Warszawa 2016, s. 87
  4. A. Przylipiak red., Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Bielsko Biała 2014, s. 33-36

 

 

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *